Hadrian Agorası

[singlepic id=90 w=220 h= float=]


Antik kentin batısında, Hadrian tapınağının ise kuzey batısında yer alan Agoranın  yaklaşık 82.50 m genişliğinde olduğu tespit edilmesine karşın, aşırı tahrip nedeniyle uzunluğu belirlenememiştir. Çünkü agoranın kuzey, güney ve batı sınırlarını oluşturan duvar parçaları bulunmasına rağmen, doğu sınırını belirleyecek duvar kalıntısı tespit edilememiştir. Batı duvarın kuzey bitimine ait iki sıra halinde iki bazalt bloktan oluşan köşe kısmı bulundu. Agora, Hadrian Tapınağı’nın kuzeyi boyunca devam etmiş olmalıydı. 


 

Ulaşım

       Erdek sınırları içinde yer alan Kyzikos antik kentine ulaşmak için önce Bandırma’ya gelmelisiniz. Ankara, Bursa, İzmir, Balıkesir istikameti üzerinden gelenler Bandırma şehir merkezine inmeden Erdek istikametine yönelerek yaklaşık 10 km lik bir yolculuktan sonra Bandırma-Erdek karayolu üzerinde Aşağı Yapıcı yol ayrımından Erdek’e doğru yöneldikten sonra yolun sağ tarafında yer alan Kyzikos Antik Kentini genel olarak görebilirler. Erdek’e doğru devam ederken yol üzerindeki tanıtım levhaları da sizlere yardımcı olacaktır. Erdek Belediyesinin yaz ve kış sezonlarında düzenli olarak Bandırma – Erdek arası özel halk otobüs seferleri bulunmaktadır. Erdek otobüsleri Bandırmada otogardan hareket etmektedir. Aynı zamanda Erdek özel halk otobüslerine İstanbul’dan gelenler ise Bandırma Deniz Otobüsü iskelesinin hemen karşısındaki otobüs duraklarından binebilirler. Bu otobüsler ile gelenler  Düzler mevkiindeki kahvelerde inerek Kyzikos antik kentine ulaşılabilir.

**Not : İstanbul – Bandırma arası feribot seyahat süresi ortalama 2 (iki) saattir.

Hoşgeldiniz

Kyzikos’ta 1988-1997 yılları arasında kazılar yapıldı. 1997 yılında ara verilen kazı çalışmalarına 2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla Prof. Dr. Nurettin KOÇHAN’ın bilimsel başkanlığında yeniden başlandı.

Geçmişten ödünç aldığımız ancak günümüzde büyük ölçüde kaçak kazılar nedeniyle tahriple yüz yüze olan bu kenti mümkün olduğunca koruyarak ve kazılan yapıları onararak gelecek kuşaklara aktarmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu sitenin kuruluş amacı da Kyzikos antik kentinde yapılan kazı çalışmalarını, bu kenti ve çevresini daha geniş kitlelere tanıtmanın yanı sıra, miras değil bize ödünç verilmiş olan Kyzikos’u koruma ve yaşatma adına yapılan çalışmaları da herkese ulaştırmaktır.

Kazı çalışmaları başladığından beri verdikleri desteklerden dolayı T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Erdek Belediyesi’ne, Atatürk Üniversitesi’ne, Erdek Kaymakamlığı’na, Balıkesir İl Genel Sekreterliği’ne ( İl Özel İdare), özveri ile çalışan kazı ekibindeki Öğretim Üyeleri ile öğrencilere ve bize destek olan Erdek halkına sonsuz teşekkürler…

Prof. Dr. Nurettin KOÇHAN