KAZI BAŞKANI

Category : Kyzikos

 

         Doç. Dr. Nurettin KOÇHANKyzikos antik kenti,    Balıkesir İli Erdek   İlçesi  sınırları   içinde,      antik dönemde Arktonnessos   (Ayı Adası) ya da   Arkton   Oros   (Ayılar Dağı) olarak anılan  Kapıdağı      Yarımadası’nın ana kara    ile birleştiği    kıstağın güney ucuna yakın        kısımda,      Erdek-Bandırma karayolu    üzerinde,   Erdek’ten   8 km. doğuda     yer    almaktadır.     Kente ait kalıntılar kuzeyde Dindymos (Ayı Dağı), Hamamlı    ve   Belkıs (Yeniköy) köyleri, batıda   Düzler   köyü,   güneyde Düzler köyü, berzah ve    Marmara Denizi, doğuda Aşağıyapıcı köyü ve Bandırma Körfezi ile çevrilidir.

“Read More”

Kyzikos Tarihçesi

Category : Kyzikos

          Kyzikos antik kenti, Balıkesir İli Erdek   İlçesi sınırları içinde, antik dönemde Arktonnessos (Ayı Adası) ya da  Arkton Oros   (Ayılar Dağı) olarak anılan Kapıdağı Yarımadası’nın ana kara ile birleştiği kıstağın     güney ucuna yakın kısımda, Erdek-Bandırma karayolu üzerinde,       Erdek’ten 8 km. doğuda yer almaktadır. Kente ait kalıntılar kuzeyde    Dindymos (Ayı Dağı),       Hamamlı ve Belkıs (Yeniköy) köyleri,  batıda Düzler köyü, güneyde Düzler köyü ve Marmara Denizi, doğuda  Aşağıyapıcı köyü ve Bandırma Körfezi ile çevrilidir.

“Read More”

Tarihi Coğrafyası

Category : Kyzikos

Kyzikos antik kenti, Balıkesir İli Erdek İlçesi sınırları içinde, antik dönemde Arktonnessos (Ayı Adası) ya da Arkton Oros (Ayılar Dağı) olarak anılan Kapıdağı Yarımadası’nın ana kara ile birleştiği kıstağın güney ucuna yakın kısımda, Erdek-Bandırma karayolu üzerinde, Erdek’ten 8 km. doğuda yer almaktadır. Kente ait kalıntılar kuzeyde Dindymos (Ayı Dağı), Hamamlı ve Belkıs (Yeniköy) köyleri, batıda Düzler köyü, güneyde Düzler köyü ve Marmara Denizi, doğuda Aşağıyapıcı köyü ve Bandırma Körfezi ile çevrilidir.

“Read More”

Kyzikos Harita

N. KOÇHAN, Kyzikos Tarihi ve Mimari Kalıntıları, Bursa 2011, Çiz. 2

N. KOÇHAN, Kyzikos Tarihi ve Mimari Kalıntıları,Bursa 2011, Çiz. 2